Prava iz sustava socijalne skrbi odnose se na određena novčana davanja koja ovise prvenstveno o financijskom stanju pojedinca i njegove obitelji te na ostvarivanje prava na socijalne usluge u vezi rješavanja problema i poteškoća pojedinca i obitelji te poboljšanju kvalitete života pojedinca i njegove obitelji u zajednici, (prema Zakonu o socijalnoj skrbi „Narodne novine“ broj 18/22., 46/22., 119/22., 71/23. i 156/23. i Zakonu o inkluzivnom dodatku („Narodne novine“ broj 156/23.)).
Navedeno znači da onkološka bolest ne predstavlja sama po sebi osnovu za ostvarivanje pojedinih novčanih naknada i usluga iz sustava socijalne skrbi nego prvenstveno ovisi o ispunjavanju posebnih uvjeta propisanih Zakonom o socijalnoj skrbi.
Prava iz sustava socijalne skrbi koja se mogu ostvariti su:
4.1. Novčane naknade
4.2. Usluge socijalne skrbi
4.1. Novčane naknade
Naknade u sustavu socijalne skrbi mogu ostvariti osobe koje ne mogu podmiriti osnovne životne potrebe vlastitim prihodom ili imovinom niti imaju obveznika uzdržavanja.
Kome se mogu priznati naknade?
- hrvatskom državljaninu s prebivalištem u Republici Hrvatskoj
- strancu sa stalnim boravkom i dugotrajnim boravištem u Republici Hrvatskoj
- osobi bez državljanstva s privremenim i stalnim boravkom i dugotrajnim boravištem u Republici Hrvatskoj
- strancu pod supsidijarnom zaštitom, azilantu i strancu pod privremenom zaštitom te članovima njihove obitelji koji zakonito borave u Republici Hrvatskoj, kao i strancu s utvrđenim statusom žrtve trgovanja ljudima.
Iznimno, osobi koja nema nijedan od navedenih statusa može se priznati pravo na jednokratnu naknadu.
Vrste naknada iz socijalne skrbi su:
- zajamčena minimalna naknada
- naknada za troškove stanovanja
- naknada za ugroženog kupca energenata
- naknada za osobne potrebe
- jednokratna naknada
- naknada za pogrebne troškove
- naknada za redovno studiranje
- plaćanje troškova smještaja u učeničkom domu
- inkluzivni dodatak
- status roditelja njegovatelja
- utvrđivanje statusa roditelja njegovatelja
- naknada troškova prijevoza radi školovanja
Važna napomena: Ranije važeća prava na osobnu invalidninu i doplatak za pomoć i njegu, koji su prestali važiti stupanjem na snagu Zakona o inkluzivnom dodatku („Narodne novine“ broj 156/23. ) zamijenjeni su jedinstvenom naknadom- inkluzivni dodatak.
Korisnici prava na osobnu invalidninu i prava na doplatak za pomoć i njegu ostvaruju priznato pravo i nakon stupanja na snagu Zakona o inkluzivnom dodatku (1. siječnja 2024. godine) dok im Hrvatski zavod za socijalni rad po službenoj dužnosti rješenjem ne utvrdi ispunjavaju li uvjete za priznavanje prava na inkluzivni dodatak i to najkasnije do 31. prosinca 2024. godine ako ispunjavaju uvjete za pravo na inkluzivni dodatak i tada će im se pravo na inkluzivni dodatak priznati od 1. siječnja 2024. godine.
Pojedine vrste novčanih naknada iz sustava socijalne skrbi:
4.2. Usluge socijalne skrbi
Socijalne usluge obuhvaćaju aktivnosti namijenjene prepoznavanju, sprječavanju i rješavanju problema i poteškoća pojedinaca i obitelji te poboljšanju kvalitete njihova života u zajednici.
Socijalne usluge mogu se pružati tijekom duljeg razdoblja ili privremeno, ovisno o potrebama korisnika.
Socijalne usluge priznaju se ili odobravaju na temelju sveobuhvatne i/ili specifične procjene potreba korisnika, rizika i snaga obitelji i resursa lokalne zajednice, u skladu s individualnim planom promjene ili planom intervencija, radi osnaživanja i bolje socijalne uključenosti.
Zahtjev za odobravanje socijalnih usluga podnosi se Područnom uredu Hrvatskog zavoda za socijalni rad prema prebivalištu korisnika.
Pojedine vrste usluga iz sustava socijalne skrbi
Ostvarivanje prava na naknade i usluge u sustavu socijalne skrbi
Naknade i usluge u sustavu socijalne skrbi mogu ostvariti osobe koje ne mogu podmiriti osnovne životne potrebe vlastitim prihodom ili imovinom, niti imaju obveznika uzdržavanja.
Podnošenje zahtjeva
Zahtjev za priznavanje prava na naknadu ili usluga podnosi se područnom uredu Hrvatskog zavoda za socijalni rad prema prebivalištu korisnika koje o tome rješava u upravnom postupku donošenjem rješenja.
Rok za donošenje rješenja
Postupak za priznavanje prava u sustavu socijalne skrbi je žuran. Ako nije potrebno provoditi ispitni postupak rok za donošenje rješenja je 15 dana, a ako je potrebno provoditi ispitni postupak rok za donošenje rješenja je 30 dana. Iznimno, kod priznavanja prava na jednokratnu naknadu rok za donošenje rješenja je 8 dana.
Dvostupanjsko rješavanje u upravnom postupku
Stranka nezadovoljna rješenjem protiv istog ima pravo izjaviti žalbu. Žalba se predaje Područnom uredu Hrvatskog zavoda za socijalni rad koji je donio rješenje koje se žalbom pobija, i to u roku od 15 dana od dana zaprimanja rješenja. Žalba se može predati u pisanom obliku osobno na adresi Područnog ureda, poslati poštom, dostaviti elektroničkim putem ili izjaviti usmeno na zapisnik u Područnom uredu Hrvatskog zavoda za socijalni rad.
Protiv drugostupanjskog rješenja u upravnom postupku može se podnijeti tužba upravnom sudu.